Haber rss beslemesi

Kağıt ve Kitap Sanatları Müzesi açıldı

Çar, 12 Ara 2012 12:12:00 | Bookmark and Share

Ege Ajans- Egeburada

 

kağıt müzesi açılışı1

 

Türkiye’de bir ilk olan Ege Üniversitesi Kağıt ve Kitap Sanatları Müzesi anlamlı bir tarih ve saatte 12. 12. 2012 tarihinde Saat: 12:12’de törenle açıldı. Müzeye eski bir Levanten yapısı olan Ballian Köşkü ev sahipliği yapıyor.


kağıt müzesi açılışı Prof.Dr. Candeğer Yılmaz  kağıt müzesi açılışı

 

“Kağıdın öyküsünü ortak akıl müzesi ile  paylaştık" 

 Müzenin açılış töreninde konuşan EÜ Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz, “Bugün 57 yaşında olan çınar, kendisi gibi eski olan bir çınarın altında güzel bir olay gerçekleştiriyor. Biz Uluslararası konularda temsil ve rekabet edeceğimize inanıyoruz. Geçmişten geleceğe dinamik, yaşayan bir üniversiteyiz. Ege Üniversitesi kendisine bırakılan mirası bilim, ilim olarak ilerletiyor ve geleceğe bırakıyor. Müzelerimiz eşsiz ve birbirinden iddialı müzelerdir. İnsanoğlunun en önemli başarılarından olan kağıda bugün büyük ilgi gösteriliyor. Kültür ve sanat ile bezenmemiş bir eğitim, üniversite eğitimi olarak kabul edilemez. Biz burada yaptığımız şeyleri sürekli güncelleyerek, izleyiciyi kendimize çekmeye, toplumsal farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. Kağıt sadece atık değildir aynı zamanda bilimin temelidir. Kağıdın öyküsünü ortak akıl müzesiyle paylaşmak istedik. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

 

 

kağıt müzesi açılışı - Hakan Taşçıkağıt müzesi açılışı iç

 

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay adına törene katılan Kültür ve Turizm Danışmanı Hakan Taşçı ise “Bugün burada köklü Ege Üniversitesi’nin açtığı bu müzede bulunmanın onurunu yaşıyorum. 12.12.12 tarihinde İzmir’de Kültür Bakanlığının 12. Özel müzesini açtık. Eğitim yuvasına yakışır olan bu müzenin kurulmasında emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Müzelerin önemini bir kez daha göstermiş olmak adına mutluyum”

 

kağıt müzesi açılışı plaket

 

“Bu müze bir eğitim yuvasıdır" 

Kağıt ve Kitap Müzesi Koordinatörü Nedim Sönmez de müzeye yaptığı katkıdan duyduğu onuru şu şekilde dile getirdi, “Bugün Ege Üniversitesi’nde bir ilk doğuyor. Farklı kültürlerden örnekleri içerisinde barındıran bu müze bir eğitim yuvası olarak düşünülebilir. Beyaz rengin hakim olduğu alt kat kağıdı, siyah rengin hakim olduğu üst kat ise kitabı sembolize ediyor. EÜ Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz’ın bize güvenmesi, bizim yanımızda olması çok mutluluk vericidir.”

 

kağıt müzesi açılışı - Nedim sönmez

 

     Yıldızname Sergisi sahibi Sanatçı Can Göknil ise yaptığı konuşmada, “Ben sanatçıyım süslü sözler söylemeyi pek beceremem o yüzden sadece çok mutlu olduğumu dile getirmek istiyorum. Dünyada birçok yeri gezdim fakat böyle bir müzeyi hiç görmedim. Bu müze kıvrım kıvrım kitabın bütün sayfalarını dolaşmış bir müze. Aranızda olduğum için mutluyum” diyerek duygularını dile getirdi. Bağışçılar adına konuşan Ethem Çalışkan ise müzede gezerken bir mucizenin içinde dolaşmış gibi hissettiğinin altını çizdi ve sözlerine şunları ekledi, “İmkansızı başaran Ege Üniversitesi Rektörü Candeğer Yılmaz’ı ve Nedim Sönmez’i kutlarım. Yüzyılları getirip bu binanın içine yerleştirmişler. Söz uçar yazı kalır ve bütün yazılar kutsaldır. Buraya küçük bir katkıda bulunmak için geldim bu küçük katkı benim için büyük bir onura dönüştü”

 

 Konuşmaların ardından katılımcılara sertifika verilerek Ege Üniversitesi Kağıt ve Kitap Sanatları Müzesinin açılışı gerçekleştirildi. EÜ Kağıt ve Kitap Sanatları Müzesi’nde dünya kültür tarihinin son 2000 yılının vazgeçilmezleri olan kağıt ve kitabın uzun soluklu yolculuğu farklı kültürlerden örneklerle ziyaretçilere sunuldu. 16’ncı ve 17’nci Yüzyıl eserlerinin yanı sıra Modern eserlere de yer verilen müzede yaklaşık olarak 700 obje sergileniyor. Müzede mevcut olan sanat galerisinin yanı sıra, ilerleyen günlerde kağıt ve ebru gibi yaratıcı sanat atölyelerine de yer verilecek.